facebook
default-logo
  • Főoldal
  • Közélet
  • Bulvár
  • Kultúra
  • Sport
  • Kapcsolat
Friss
Rekord online kaszinó nyeremények
Milyen is egy hallgatói konferencia valójában?
Csendes éj – vagy nem mindenkinek?
Van zsákodban minden jó: Sikoly, Freakshow, sztárfotó
Közös programot keresel az ünnepekre? – Irány a Városliget!
Cseperedő gyermekem dalolva ölelem- karácsonyváró Ringatón jártunk
Mit szeretünk annyira a Reszkessetek, betörők!-ben?
Karácsony és a Fidesz – azaz mi mindenért lehetünk hálásak idén Magyarország kormányának Jézus eljövetelekor
Kiskarácsony, nagykarácsony. Tele már a puttonyod?
Sportolj, sütizz, adakozz!

ÉLET az ELTE-n

2019 dec 04
ELTE, felsőoktatás, hallgató, tudományegyetem

A középiskolai ballagásom előtt egy rég nem látott, nem túl közeli ismerősöm nekem szegezte a kérdést: “És hova szeretnél menni továbbtanulni?”. “Az ELTE-re” – válaszoltam határozottan, mire az ismerősöm szemében elismerő csodálkozás jelent meg.

A felsőoktatási intézményemre vonatkozó hasonló reakcióval ezen ominózus eset óta persze egyszer sem találkoztam. Számomra sosem volt kérdés, hogy az ELTE-t jelölöm meg első helyen a felvételi során. Be kellett látnom azonban, hogy az ELTE-hez kötődő, gyakran laikustól származó pozitív, elismerő attittűdök és a Múzeum körúti mindennapok között bizony komoly ellentét van, de legalábbis egy tanulságos dinamizmus. Félreértés ne essék, személy szerint sosem alapoznék semmilyen döntést csak pozitív hallomásokra, de véleményem szerint az ELTE-ről való beszédmódban mindenképp helye van az ezen problémakörnek is.
Az “elitegyetem” frázis jogossága tagadhatatlan, hisz elsősorban tudományos mutatók alapján szokás így értékelni az egyetemet, ezek a mutatók, rangsorok pedig bárki számára elérhetőek. Szellemi-erkölcsi perspektívában mind az általános adatok, mind a saját benyomásom alapján is magas színvonalon operál az ELTE és annak oktatói vagy infrastrukturális gárdája. Az adatolt többszörös túljelentkezés szintén fontos, hiszen eleve lehetővé teszi a hallgatók közötti szelekciót. Kétségtelen azonban, hogy a Bölcsészettudományi Karon jellemző ponthatárok nem túl magasak, így a hallgatói összetétel felhígulhat  – írom ezt minden értékítélet nélkül, hiszen a felvételi pontszám vagy érettségi eredmény rengeteg faktor helyenként akcidentális eredménye, és rengeteg probélma gyökerezik abban, hogy nincs mindenkinek hozzáférése azonosan magas színvonalú középiskolai oktatáshoz, illetve (előzetesen) híján vannak azoknak az ismereteknek, hogy mégis hogyan működik egy egyetemi képzés.
Az eggyel profánabb, de kikerülhetetlen anyagi-infrastrukturális síkról való diskurzusban tény, hogy a magyarországi felsőoktatás általánosan rossz helyzete az ELTE-n is manifesztálódik: ellopott és nem pótolt projektorok, rozoga, gerincferdüléseket párosával osztó, ősrégi bútordarabok, rosszul fűtött termek sokasága a jellemző, ez pedig intuitíve összeférhetetlen egy elitegyetemmel. Ez a sajátos báj egyébként párhuzamos a bölcsészképzések jellegével: ha hoz krétát az oktató, akkor van mivel írni, ha a hallgató az elvárásokon kívül is sokat belefektet a képzésbe, akkor profitálhat is belőle. Az anyagi problémák megoldása kétségtelenül hosszú folyamat lenne, de addig is járjunk el körültekintően bármiben, hiszen sokszor sem az állam, sem a fenntartó, sem a bölcsészképzés nem fogja a hallgatók kezét. Addig is maradnak a helyenként túl komolyan csillogó tekintetek, a tetszelgő vagy önbizalomhiányos cinizmus, és a folyékony helyett kihelyezett szilárd szappan.

Dorina

  • google-share
ELŐZŐ CIKK

TESZT – Melyik sztárpárra hasonlítotok életed szerelmével?

KÖVETKEZŐ CIKK

Kék bolygó, kékhalál – ilyen a vizsgafelvétel a BTK-n

Related Posts

off

Kék bolygó, kékhalál – ilyen a vizsgafelvétel a BTK-n

2019 dec 11
off

Sportolj az ELTE-n, tudj meg mindent a BEAC-ról!

2019 dec 05
off

Erre számíts, ha egyetemre mész

2019 dec 04
off

“Beleszerettem a női labdarúgásba” – Interjú Mészáros Csaba női labdarúgó edzővel

2019 nov 27

NÉPSZERŰ

Szilveszteri látkép

Mi a valóság?!

Őrjöngő tömeg a Vígszínházban

,,Ahol az ember megismerheti önmagát”

Cél – napokra bontva