facebook
default-logo
  • Főoldal
  • Közélet
  • Bulvár
  • Kultúra
  • Sport
  • Kapcsolat
Friss
Rekord online kaszinó nyeremények
Milyen is egy hallgatói konferencia valójában?
Csendes éj – vagy nem mindenkinek?
Van zsákodban minden jó: Sikoly, Freakshow, sztárfotó
Közös programot keresel az ünnepekre? – Irány a Városliget!
Cseperedő gyermekem dalolva ölelem- karácsonyváró Ringatón jártunk
Mit szeretünk annyira a Reszkessetek, betörők!-ben?
Karácsony és a Fidesz – azaz mi mindenért lehetünk hálásak idén Magyarország kormányának Jézus eljövetelekor
Kiskarácsony, nagykarácsony. Tele már a puttonyod?
Sportolj, sütizz, adakozz!

Angliai diáklét magyar szemmel

2019 okt 02
Anglia, Egyesült Királyság, interjú, külföld, továbbtanulás

Batári Emese jelenleg az angliai University of Warwick egyetem matematika alapszakának végzős hallgatója. Interjúnkban többek közt arról kérdeztem, hogyan jutott arra a döntésre, hogy a kiemelkedő eredményekkel zárt gimnáziumi évek után a szigetországban folytassa tanulmányait, mit gondol, milyen tendenciák jellemzik a magyarok külföldi továbbtanulását, milyen kihatással van a nemzetközi hallgatók életére a Brexit-ügy.

Dorina: Eddigi megfigyeléseim szerint jellemzően a kiváló tanulmányi eredménnyel rendelkező hallgatók mennek külföldre továbbtanulni. Ez valóban így van, általánosságban a kimagasló eredményekkel rendelkező diákok számára nyitott a külföldi továbbtanulás lehetősége?

B.E.: Nem feltétlen, bár az ismerőseim nagy része elit iskolákból való. Ugyanakkor a pénz is nagy szerepet játszik, talán még nagyobbat is. Egy barátom ismerősét felvették Cambridge-be, viszont pénzügyi okok miatt végül nem ment ki. Másfelől akinek rendelkezésére áll megfelelő anyagi háttér, az könnyebben vághat bele a külföldi tanulásba, akár kevésbé jó tanulmányi eredménnyel is. Persze felmerül a kérdés, megéri-e egy bizonyos szint alatti egyetemet elvégezni kint.

Dorina: Mit gondolsz, kizárólag a színvonalas képzés miatt választják sokan az Egyesült Királyságot, vagy a külföldi tanulás egyéb aspektusai is szerepet játszanak a döntésben?

B.E.: Szerintem a színvonalas képzés csak egy része az okoknak, hogy valaki miért dönt Anglia mellett. Már maga a tény, hogy valaki egy idegen országban egyedül helytállt, elég jól néz ki az önéletrajzban, és az egyetem rengeteg lehetőséget ad a fejlődésre a tanórákon kívül is. Például a Warwick in Africa egy nagyon népszerű önkéntes program nálunk, a résztvevő diákok Afrikában matekot és angolt tanítanak gyerekeknek; illetve ha valaki külföldön szeretne később elhelyezkedni és letelepedni, akkor valószínűleg megéri már az egyetemet is külföldön végezni.

Dorina: És te miért döntöttél a külföldi felsőoktatás mellett?

B.E.: Sokszor szoktam mondani, hogy nem is igazán én döntöttem így, hanem a körülmények és a körülöttem lévők döntöttek helyettem. Nem tudtam elképzelni, hogy hogy bírnám elviselni távol a családomtól és barátaimtól, úgyhogy az elején nem igazán fűlt hozzá a fogam. Aztán a végzős évem alatt barátoktól, a matektanáromtól és még anyukámtól is azt hallgattam, hogy milyen jó lehetőség, szóval ragadjam meg, én pedig csak úsztam az árral.

Dorina: Voltak olyan nehézségeid az egyetemen, amelyek kimondottan abból fakadtak, hogy külföldi vagy?

B.E.: Olyan nehézség egyáltalán nem volt, hogy diszkrimináltak vagy máshogy viselkedtek volna velem csak azért, mert külföldi vagyok. Igazából furcsa is lenne, ugyanis az egyetem majd’ 43%-a nem egyesült királysági állampolgár. Nyelvi akadályokba viszont ütköztem nem is kevésszer: hiába tudtam viszonylag jól angolul, más csak a suliban meg az interneten használni idegen nyelvet, mint egész nap angolul kommunikálni. Az első pár héten rengeteget aludtam, annyira lefárasztott. A tanulmányaimban előfordultak nehézségek amiatt, hogy külföldi vagyok. Például amikor olyan témákkal foglalkoztunk, amivel a brit diákok már találkoztak korábban, én pedig nem. Ja, és persze a honvágy, az kemény volt nagyon sokáig.

Dorina: Ha már a külföldiség: hogyan vélekednek a nemzetközi hallgatók a Brexitről jelenleg?

B.E.: Természetesen nem örül a Brexitnek egy nemzetközi diák sem, de egyelőre semmi probléma nem adódott belőle. A sok variálás viszont elég idegesítő, egyszerűen nem lehet tudni, mire számítson az ember a jövőben. A diákok mellett ott vannak a tanárok is ráadásul, akik között rengeteg a külföldi. Egy egyetemnek se jó, ha a Brexit miatt végül elveszít jó tanárokat és kutatókat. Többet sajnos nem tudok mondani, erről viszonylag keveset beszélgettem másokkal.

Dorina: Köszönöm a beszélgetést.

Dorina

  • google-share
ELŐZŐ CIKK

Örökre kiábrándulsz az automatás kávéból, ha meglátogatod ezeket a kávézókat

KÖVETKEZŐ CIKK

Egy hús-vér OTDK-győztes – Interjú Bajzát Timivel

Related Posts

off

A mesemondás nem csak művészet, sokkal több annál – Interjú Szeleczki Mónikával

2019 okt 02
off

Akinél él a történelem – Interjú Szekeres Csongorral, rádiógyűjtővel

2019 okt 02
off

Egy hús-vér OTDK-győztes – Interjú Bajzát Timivel

2019 okt 02
off

Amikor egy csaj rúgja a bőrt – Interjú Opauszki Eszterrel

2019 okt 02

NÉPSZERŰ

Szilveszteri látkép

Mi a valóság?!

Őrjöngő tömeg a Vígszínházban

,,Ahol az ember megismerheti önmagát”

Cél – napokra bontva