2024. november. 13., szerda

Top 5 Ezen a héten

Kapcsolódó cikkek

Vérre menő harc: Félezer medvét lehet kilőni Romániában

Romániában évek óta heves viták tárgyát képezi a medvevadászat kérdése. Miközben a barna medve védett faj, egyre több konfliktusba keveredik az emberrel: betörnek a falvakba, veszélyt jelentenek a helyiekre és komoly károkat okoznak. 

Az erdőirtások és infrastrukturális fejlesztések miatt a medvék természetes élőhelyei folyamatosan csökkennek, ezért gyakran emberlakta települések közelébe merészkednek, ahol károkat okozhatnak a gazdaságokban és nem utolsó sorban veszélyt jelenthetnek az emberekre.

Romániában a medvevadászatot korábban sportvadászatként is űzték, gyakran külföldi vadászok részvételével. 2016-ban Románia betiltotta a trófeavadászatot és a barnamedve hivatalosan is védett állattá vált. Azóta a kormányzatok különféle kiskapukat hagytak meg, azzal a magyarázattal, hogy a ragadozópopulációk kordában tartása szükséges. A sportvadászatot hivatalosan betiltották, de engedélyek alapján továbbra is kilőhetők „problémás” egyedek.

A medvetámadások száma az elmúlt években megemelkedett, és több haláleset is történt. Az elmúlt pár évben a medvék többszáz esetben támadtak emberre és több mint egy tucat halálos medvetámadás történt.  A helyi lakosok emiatt gyakran követelik az állam beavatkozását, hogy csökkentsék a medveállományt, ezzel javítva a lakosság biztonságát.

Romániában a jelenlegi medveállomány nagyjából 7400 és 8500 közé tehető. A román képviselőház a közelmúltban engedélyezte 481 medve kilövését, mivel az utóbbi években hatalmasra nőtt a medvepopuláció. A rendelet célja az emberek biztonságának megóvása, a szerencsétlen halálesetek megelőzése és a medvék okozta károk csökkentése. Az új szabályozás szerint azonban nem vadászhatók két év alatti bocsokat nevelő nőstény medvék, illetve a domináns hím egyedek. 

A medvetámadások kérdése és a kilövések engedélyezése Romániában továbbra is megosztó téma, amely komplex döntéshozatali és ökológiai kihívások elé állítja az országot. A törvényt részben a közbiztonság növelésére érdekében vezették be, de állatvédő csoportok szerint inkább a megelőző intézkedéseket kellene előnyben részesíteni.

Népszerű cikkeink