A közéleti kérdések iránt érdeklődő fiatalok számára jött létre a közéleti vitaest nevezetű eseménysorozat. Vincze Emíliát, az est egyik szervezőjét kérdeztük arról, hogy milyen célzattal jött létre az első ilyen összejövetel, illetve, hogy milyen volt a tapasztalat, mit várnak a továbbiakban.
– Ahogy én látom a mostani fiatalok elég apolitikusak, nem nagyon érdeklődnek a politika iránt. Azok, akik viszont igen, nem találják meg azokat a nem online csatornákat, ahol a politikai kérdésekről lehetne beszélgetni vagy akár érveket ütköztetve vitatkozni. Sokan vagyunk, akik tenni szeretnének ez ellen, ezért is született meg az ötlete ennek a vitaestnek, ahol moderált keretek között lehet kifejteni a véleményeket.
Az első alkalom februárban lett megszervezve, egy hetedik kerületi kávézóban, igen sokan regisztráltak az eseményre, azonban kevesebben jelentek meg, mint az várt volt. Ennek oka Emília szerint az is lehetett, hogy a Fidelitas által került megszervezésre az esemény, és ez lehet, hogy többeket eltántorított attól, hogy eljöjjön.
– Nagyon jó hangulatú beszélgetés volt, szerencsére voltak nézetkülönbségek is, ezért dinamikusan és aktívan telt el a kb. 1,5-2 óra. Mivel az Erzsébetvárosi Fidelitas rendezésében készült az esemény, ezért főleg fidelitasos fiatalok voltak jelen, ezen szeretnénk változtatni és kicsit jobban nyitni az olyan fiatalok felé, akik nem ifjúsági szervezeti tagok, vagy akár egy másik szervezetnek a tagjai.
A beszélgetés és a rendezvény egyetlen szabálya az, hogy tilos bármilyen eszközzel rögzíteni az elhangzottakat, ez azért is pozitív, mert nem kell azon izgulni az esemény alatt, hogy ki mit szivárogtat ki. Nagyon jól megtartható így a kötetlen hangulat, beszélgetés és vitatkozás. Ezenkívül egy moderátor is irányítja a beszélgetést, és erre legfőképp azért van szükség, hogy mindenki szót kapjon, aki beszélni szeretne éppen, valamint, hogy megtartható legyen a beszélgetés iránya.
A következő eseményre, mely március 21-én kerül megrendezésre, már lehet is regisztrálni az event alatt a Facebookon. A kivesézendő témák között van többek között az, hogy miért fontos szavazni az EP választáson, hogy mi a szerepe a médiának a politikában és hogy mennyire komolyan vehető az ellenzéki összefogás, de ezenkívül minden olyan téma is előkerülhet, ami jelen van a közbeszédben vagy szeretnék a fiatalok, hogy benne legyen.