2024. szeptember. 20., péntek

Top 5 Ezen a héten

Kapcsolódó cikkek

Óriási meglepetés a BEAC hazai kosármeccsén – Erre senki nem számított!

A magyar női NBI-es kosárlabda bajnokság hétvégi fordulójában az ELTE BEAC Újbuda a Zalaegerszeg csapatát fogadta. A mérkőzés csaknem teltház előtt került megrendezésre.

A találkozó kezdete előtt az utánpótlás csapat tagjai műsorfüzetet osztogattak a bejáratnál gyülekező szurkolóknak, amelyben minden fontos információ megtalálható volt a BEAC játékosairól. Eközben a hazai- és vendégoldalon egyaránt kosárra dobással melegítettek a csapatok. Ennek végeztével a szpíker mindkét együttes tagjait bemutatta, külön üdvözölve a vendég zalaiakat, és szakvezetőjüket, Horváth Zsófiát. A hazai szurkolók dobokkal és sípokkal felszerelkezve várták a kezdést (utóbb kiderült; az egerszegiek sem felejtették otthon a hangjukat).

Az első negyed feldobása után a kék szerelésben játszó ZTE NKK szerezte meg a labdát, majd rögtön támadást is indítottak, ezt azonban egy hibás tripla-kísérlettel zárták, a labda kipörgött a gyűrűből. Az újbudaiak ellentámadása pontokkal kecsegtethetett volna, de ezt az akciót is hibás befejezés zárta. Az első sikeres kosár a zalaiak nevéhez fűződött, a vendégek 2:0-s vezetése után viszont hamar magára talált a BEAC, és megfordítva az állást az első pár perc végére (egy sikeresen összeszedett büntető-lepattanó után) már 5:4-re vezetett.

A hazai lányok nem sokáig tudták megtartani pontelőnyüket, hamarosan érkezett az első Zete-tripla, melyet egy fault + jó kosár kombináció követett, így csakhamar 5:10-es állást mutatott az eredményjelző. Az újbudaiak hárompontos dobásokkal próbáltak gátat vetni az ellenfél pontszaporításának, de ezek nem nagyon akartak összejönni; 5:13-as vendégvezetésnél végül időkérésre szánta el magát Balogh Judit, a BEAC vezetőedzője. Ekkor körülbelül még 5 és fél perc volt hátra az első játékrészből.

Hazai szempontból nem alakult túl fényesen a folytatás; a BEAC hibát hibára halmozva játszott. Rontott büntetődobások, homályba hajított triplák, és állandó faultos védekezés jellemezte játékukat. Mindeközben a Zete láthatóan élvezte a mérkőzést, olykor szemet gyönyörködtető megoldásokkal rukkoltak elő. Mindennek meg is lett az eredménye: az első negyed végén 30:14-es vendégvezetéssel vonulhattak rövid szünetre a csapatok.

A második negyed elején szinte azonnal dupla büntetőhöz jutott a ZTE, ebből egy kosár volt jó, így egy ponttal tudták növelni előnyüket. A BEAC innentől kezdve már csak üldözte az eredményt. Erejükből csak a folyamatos szépítésre futotta. Az egerszegiek büntetőfelelősei nagyon magabiztos kézzel értékesítették a megítélt dobásaikat, ráadásul a centereik igencsak megbízhatóan mozogtak, és a bepasszolt labdákat szinte mindig eredményesen, jó százalékkal játszották meg. A félidőben 49:38-ra vezető zalaiak játéka ellen az egyetlenegy kifogásolható tényező talán az volt, hogy viszonylag sok test a test elleni betörésüknél  a kelleténél egy kicsit agresszívabban, keményebben mozogtak, bár a játékvezetői hármas ezekben a szituációkban egyszer sem fújt támadófaultot (annak ellenére, hogy ezek akár fújhatóak is lehettek volna). Talán pont ez a határozottság hiányzott a BEAC-nál.

A harmadik negyed szokás szerint Zete-kosárral indult, amelyet újfent hektikus mezőnyjáték követett. Ebből azonban ismét a kékmezes zalaiak jöttek ki jobban, úgy tűnt, hogy a BEAC képtelen lesz faragni az állandósulni látszó 14 pont körüli hátrányából. A harmadik negyed végén 74:58-as vendégvezetést mutatott a kijelző.

A negyedik játékrészben a BEAC egyre idegesebben, kapkodva játszott, indulatos edzői bekiabálásokkal tarkított próbálkozásaik azonban továbbra sem vezetettek eredményre. A Zete egyre magabiztosabbá vált, és a negyed közepe felé (először a meccsen) 20 pontosra növelte előnyét (58:78). Az újbudaiak 1 perc leforgása alatt 3 faultot is begyűjöttek, egy lelátói hang joggal jegyezte meg; „Ez fogja okozni a vesztüket”. A zalaiak kontrái továbbra is ültek, a hazai triplák (és büntetők) pedig nem nagyon akartak összejönni, így a mérkőzés vége előtt 6 perccel 87:67-es vendégvezetésnél kérhette ki utolsó idejét a BEAC vezetőedzője. A mérkőzés képe a hátralévő időben már nem változott, így ekkora különbség mellett is megérdemelt győzelmet aratott a majdnem 100 pontig jutó Zalaegerszeg.

Végeredmény: ELTE-BEAC Újbuda – ZTE NKK 71:94.