Halloween, Mindenszentek vagy Halottak Napja? Elhunyt szeretteinkről szóló megemlékezés vagy inkább egy beöltözős buli? Minden országban másként gondolnak erre és másként ünneplik. Cikkünkben 5+1 ország szokásait hoztuk el, beleértve hazánkat is!
Az ünnepkör eredete
Mielőtt belelendülnénk a különféle szokások megismerésébe, nézzük meg honnan ered ez az ünnepkör. Ez utóbbi szót azért használtam, mivel – bár hazánkban csak egy napig tart – de valójában ez egy három napos megemlékezés. Október utolsó napja az angolszász eredetű Halloween, november elseje a Mindenszentek, amely a katolikus egyházban a már üdvözült, mennyországba jutott lelkekre gondol vissza, november másodika pedig Halottak napja, ami a keresztény hagyományokban a tisztítótűzben szenvedő lelkek emléknapja. Nézzük meg, hogyan ünneplik ezeket az egyes kultúrák!
1. Amerikai Egyesült Államok
Amerikában a Halloween-t ünneplik október 31-én. Ezt a napok a kicsik és a nagyon egyaránt várják minden évben. Az államokban ugyanis ilyenkor különféle programok várják a lakókat, például horrorfilmekkel tarkított kísértetházak és tökfaragás, este pedig mindenki jelmezekbe öltözik és főként a gyermekek kedvéért a “Trick or Treat” azaz a “Csokit vagy Csalunk” vezényszóval sorra járják a szomszédos házakat édesség reményében. Érdekesség, hogy az Amerikai Egyesült Államok édességeladásának egy negyede Halloween-kor történik.
2. Kína
A kínai hit szerint minden évben egy hónapig megnyílik a pokol kapuja és visszatérnek a nem kellő tisztességgel eltemetett szellemek. Ők ezt az ünnepet – melyet Quingming ünnepnek neveznek – a saját időszámításuk szerint mindig a hetedik holdhónap tizenötödik napján tartják, ez általában tavaszra esik. Ilyenkor nagy fesztiválokat tartanak, rengeteg étellel annak reményében, hogy ha jól tartják a felbukkanó szellemeket, azok barátságosak lesznek. Ennek érdekében az étkezéseket vagy a saját házaknál vagy az utcán tartják.
Vannak olyanok is, akik az asztaluknál az üres helyre is terítenek a nemrég elhunyt rokonuknak.
3. Mexikó
Mexikóiban az emberek élénk színű ruhákban töltik ezt az ünnepet színes-díszes koponya dekorációkkal. Náluk ugyanis az a hiedelem járja, hogy október 31. és november 1. között éjjel az eltávozott lelkek visszatérnek. Ezért a helyiek különböző ajándékokat és ételeket visznek ki a sírokhoz, hogy azokat felajánlják nekik. Sokan az éjszakát a temetőben töltik sok gyertya és lámpás között, a tűzijátékokkal pedig távol próbálják tartani a betolakodó szellemeket. Ezután november elsején még az egész napot kint töltik a sírok között, a rokonok és barátok piknik jelleggel megeszik az odavitt ételeket és jókedvűen megemlékeznek halottaikról.
4. Szicília
Szicília mindenszentek környékén is gazdag a hagyományokban. Náluk az a bevett szokás, hogy a jó gyerekek az elhunyt szeretteiktől ajándékot kapnak, amelyet reggel az ágy alatt találnak meg. Ez akár valamilyen játék is lehet, de leginkább édesség, mint például a “pupi di zuccaro”, azaz cukorbaba.
5. Hong Kong
Hong Kongban külön állam révén más tradíciók vannak érvényben, mint Kína más területein. A helyiek ugyanis úgy hiszik, hogy a halottaknak a túlvilágon is szükségük van pénzre, amit kétféle módon juttathatnak el nekik. Vagy a temetésen a halott mellé teszik és elküldik velük, vagy az az Éhes Szellemek Ünnepén teszik ezt meg. Ez utóbbit úgy szokták, hogy a nekik szánt pénzt elégetik, manapság azonban ez már inkább csak tradíció és játékpénzt égetnek el, nem igazit.
+1 Magyarország
Hazánk ünneplése világviszonylatban jóval visszafogottabb, és meghittebb, mint bármely más országban. Nálunk november elseje a csendes megemlékezésről, a temetők látogatásáról és a sírok rendbetételéről szól. Azonban a fiatalabb generációknál egyre inkább jellemző az, hogy a baráti társaságok egy beöltözős Halloweeni házibulit rendeznek, illetve mostmár egyes szórakozóhelyek, rendezvényszervezők is meghirdetnek ilyesmiket. Ezeken kívül pedig az is egy észrevehető jelenség, hogy a kisgyermekes szülők gyerekeknek szóló Halloween Party-kat szeresnek és cukorkagyűjtésbe fognak a környékükön, így hazánkban ők kezdik átvenni az angolszász hagyományokat.
Képek forrása: Pixabay és Adobe Stock