2024. szeptember. 20., péntek

Top 5 Ezen a héten

Kapcsolódó cikkek

A huszadik század Casanovájának nyomában

Ady Endre közismerten kedvelt személyiség volt a hölgyek körében, az elbeszélések alapján nagy csábítónak számított a huszadik században. Azt azonban kevesen tudják, hogy két nagy múzsája, Léda és Csinszka mellett kik fordultak még meg körülötte, kikhez írta további szerelmes verseit. S vajon melyiküktől kapta el a halálát okozó, végzetes vérbajt? Hogyan emlékezik vissza a történésekre ő maga, a hölgyek, s kortársai? Ezekre és még sok számos eddig felmerült kérdésre lehetett választ kapni egy irodalmi est keretében a Várkert Bazárban.

1919. január 27-én hunyt el a magyar irodalom egyik legjelesebb képviselője, Ady Endre. Halálának századik évfordulója alkalmából indították el az Ady100 rendezvénysorozatot, melynek fő helyszínt a Várkert Bazár biztosít számos programmal. Ennek keretében több különböző szempontból járható körbe a költő élete és annak eseményei, úgy, mint költészete, alkotási folyamatának fontos állomásai, utazásai, szerelmei és a hozzájuk fűződő viszonya.

A sorozat egyik csúcspontja a november 9-ei szombati úgynevezett „Ady-nap” volt, ugyanis aznap három előadást is meghallgathattak az érdeklődők. Ennek célja az volt, hogy mindenki közelebb érezhesse magához az egykor alkotó poétát, akinek munkássága a költészete mellet a publicista oldaláról is ismertebbé vált. A program első pontja egy rendhagyó irodalomóra volt, melyre szeretettel várták a diákokat, s tanárokat egyaránt. Továbbá hallható volt még egy felolvasás a pajzánabb, eddig kevesek által ismert pikánsabb verseiből, valamint egy olyan, mely a szerelmi költészetét taglalta. Én személy szerint az utóbbin vettem részt.

A bejutás lassan ment, mivel az eseményen leülni érkezési sorrend szerint lehetett, s a tömegben állók tolongtak a jobb hely reményében. Miután mindenki elfoglalta a számára kedvező ülőhelyet, hét órakor elkezdődött a barangolás a huszadik század irodalmában. A színpadon narrátorként lépett fel Juhász Anna és Ugron Zsolna, akik az érdekes történetek, visszaemlékezések elmondásáért voltak felelősek. A három múzsa szerepében Törőcsik Franciska, Ónodi Eszter és Takács Kati volt látható, mint Léda, Dénes Zsófia és Csinszka. Ady Endre megtestesítője pedig Kaszás Gergő volt. A másfél órán át tartó előadáson rengeteg érdekesség hangzott el, számos új ismerettel lett gazdagabb a közönség. Többek között megtudtuk, hogy Léda előtt Adynak viszonya volt Bőhm Arankával és Rienzi Máriával. Tőle kaphatta el valószínűleg az életét megrövidítő vérbajt. Visszaemlékezéseket hallhattunk Léda és az író viharos, érzelmektől túlfűtött kapcsolatáról, majd a szakításról, mely a nőt nagyon megviselte. Kiderült, hogy Dénes Zsófiával hogyan lépett kapcsolatba Ady Endre Léda és Csinszka között, hogy milyen hirtelenséggel jegyezte el, majd ugyanolyan hamar, ahogyan ez megtörtént, fel is bontotta azt. Végül, de nem utolsósorban hallható volt az is, hogy mind Csinszka, mind a külvilág szemével milyen nehéz volt a lánynak a beteg költő ápolása. Azonban minden megpróbáltatás ellenére mindvégig  szerette és tisztelte, sőt istenítette a férfit, kitartott mellette a végsőkig. Méltó lezárásaképpen az estnek, láthattuk a költő temetését egy korabeli felvételen.

Összességében elmondható, hogyha valaki érdeklődik a költészet nagyjai iránt, akkor érdemes elmennie legalább egyszer egy ilyen alkalomra a Várkert Bazárba, ahol különféle színes program közül választhat magának az illető ismeretei bővítésére. Ugyanakkor, ha valakit kifejezetten Ady Endre érdekelne, ne habozzon, hiszen januárig lesznek még vele kapcsolatban is programok, ahol újabb különleges információkat lehet megtudni az alkotóról.

Evelin

Előző cikk
Következő cikk

Népszerű cikkeink