2024. november. 23., szombat

Top 5 Ezen a héten

Kapcsolódó cikkek

Ettől falra kell mászni!

Amióta lejött az ember a fáról, azóta mászik hegyekre és sziklákra. Bár az emberiséggel egyidős a tevékenység, mégis csak az utóbbi évtizedekben vált sportággá.

Forrás: Google

 

“ Sosem gondolom úgy, hogy legyőzöm a hegyet. Én a saját elérhetetlenemhez szeretnék közelebb kerülni.” – Urbanics Áron

 

Az út felfelé vezet

Forrás: Google

A sportmászás igazi őshazája a Dolomitok, ahol már a XX. sz. első évtizedeiben jártak minden segéd- és biztosítóeszközt kizáró mászók. A hatvanas években Amerikában jöttek létre azok a kis mászócsarnokok, ahol a mai sportmászás technikáit és eszközeit „feltalálták”. Az európaiak gyorsan felzárkóztak az amerikai színvonalhoz. A ’80-as években a fiatalok egyre nagyobb tömegei hódoltak az új sportnak. A  ‘90-es években Magyarországon is egymás után épültek fel a nagyvárosokban a mesterséges műfalak.

A mászás valamennyi izomcsoportot megmozgató tevékenység, különösen jó hatással van a fizikumra és az elmére. Fejleszthető általa az egyensúlyérzék, a hajlékonyság és az állóképesség is, bónuszként pedig a koncentrációs képesség, mivel elképesztő fókuszáltságot igényel. A lelki erőnlétről nem is beszélve, hiszen minden alkalommal (a boulder kivételével) a mászópartnerünk kezébe tesszük az életünket és legyőzzük a félelmeinket. 

A sportokra általánosságban igaz, hogy kemény munkával fel lehet jutni a csúcsra, a mászásban ez azonban több, mint metafora. Talán pont ez teszi extrém sporttá? 

Sok olyan mászóval találkoztam, aki kezdetben remegő lábakkal állt a megmászni kívánt út előtt és minden erejét összeszedve kellett legyőznie a falat és saját magát. Általában igaz az emberekre a biztonságra törekvés, – kivétel az a néhány elvetemült adrenalinfüggő – így mikor először kötik magukra a kötelet és indulnak el egy 8 méter magas úton (legyen ez az anyatermészetben vagy műfalon) félelemmel tekintenek le társukra, hogy biztosan elég erősen tartja-e őket, nem zuhannak-e le és törik össze magukat. Ebben mutatkozik meg igazán, milyen mély, bensőséges kapcsolat fűzi össze a mászókat, mivel egymás életéért és testi épségéért felelnek. 

A falon, mászás közben az ember egyedül van, ez a sportág azonban mégsem egy egyéni sport. A csapat vagy társ, vagy a kettő együtt, nélkülözhetetlen a sportoló számára. Ennek is köszönhető, hogy szoros kapcsolatok fűzik össze az egyes mászókat és kialakult közösségek viszonylag zártnak tekinthetjük. 

Pontosan ezek a szövetségek vannak most kitéve az új hullámnak, amely végigsöpör a világban – a fal- és sziklamászás egyre népszerűbb, ez pedig a mászótársadalom hígulását eredményezi. 

 

Reibung, on sight, perem

Forrás: Google

 

Az új tagokat érintő egyik legfontosabb lépcső a mászó szleng elsajátítása, mivel ezen a csatornán keresztül érintkeznek a mászók egymással. Erre a tökéletes megértés érdekében van szükség, hiszen a legtöbb eszköznek és technikának az az egy neve van, amit a csoport használ. A szleng használata kifejezi a csoport összetartozását.  A legtöbb ilyen kifejezés globális, nemzetközi szinten és Magyarország összes mászó közösségében használatos. Vannak azonban területi eltérések, de ezek általában olyan dolgokra vonatkoznak, amelyek nem akadályozzák a mászók közti kommunikációt és a tevékenység biztonságos végzését.

 

Kívül tágasabb

Forrás: Google

 

5 évvel ezelőtt, mikor megérintett a mászás szele, még egy családias légkörű, szellős mászócsarnokban toppantam be, ahol mindenki ismert mindenkit. Kényelmesen, egymást nem zavarva mozogtunk a teremben, ahol sikeresen és viszonylag gyorsan sajátítottam el az alaptechnikákat, épültem be a közösségbe és szerettem bele egyre jobban a magnézia szagú mászóvilágba. Akkor még hatalmasnak és szellősnek tűnő terem mára már zsúfolttá és kicsivé vált, pedig a méretei nem változtak, csak az odalátogatók száma nőtt meg. 

Ennek köszönhetően a sport adta szabadság lekorlátozódott, szinte vadászni kell a szabad utakat. Az új tagok még nem ismervén a szabályokat, vagy a betartásukra fittyet hányva gyakran veszélyeztetik magukat és a körülöttük lévőket. Gyakori probléma például, hogy nem törődve azzal, hogy valaki éppen ereszkedik, a fal tövébe támaszkodnak, vagy használat után az eszközöket nem teszik a helyükre, így az utánuk mászónak köteleket kell kibogoznia, ami azért veszélyes, mert ha egy szintén kezdő követi őket, lehet, hogy észre sem veszi, hogy a kötél rosszul áll, így balesetveszélyes helyzetbe kerülhet. 

Megfelelő oktatással mindezek kiküszöbölhetők, a terem kapacitás azonban véges, erre csak az nyújthat megoldást, a mászócsarnokokat bővítik, vagy a tömegre való tekintettel újabbakat nyitnak.
Magyarországon egyébként az utóbbi időben egyre több, egyre magasabb színvonalon működő falmászóterem nyílik, az egyre nagyobb érdeklődésre való tekintettel. 

Aki pedig megteheti, inkább kimegy a szabadba, ahol még mindig elég a nagy tér ahhoz, hogy szabadon, helyszűkét nélkülözve hódolhasson a mászásnak. 

 

Free Solo – Az Oscar díjas dokumentumfilm

Forrás: Google

2019. februárjában, a 91. Oscar díjátadón a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést zsebelte be magának Elizabeth Chai Vasarhelyi és Jimmy Chin rendezte Free Solo, amely Alex Honnold bravúros teljesítményét mutatta be, amint egyedül, kötél nélkül mássza meg a Yosemite egyik legnehezebbnek tartott útját, az El Captain 900 méter magas falát.

A film egy lélegzetelállító teljesítményt mutat be, amely mindenkire hatással volt, aki a filmet látta, legyen az mászó vagy olyan hétköznapi ember, aki még soha nem találkozott ezzel a sportággal (ha létezik még ilyen). 

A film hatalmas sikere és hozzájárul a sport népszerűsödéséhez.

 

Tokió 2020 – Új időszámítás a sportmászásban

Forrás: Google

 A falmászás immár a 2020-as olimpián is versenyszámként debütál majd Tokióban. Az ötkarikás játékokon mind a három szakág, a nehézségi, a gyorsasági és a boulder mászás is helyt kap, az ezekben elért eredményeket pedig összesítettben fogják értékelni. 

A sportmászás ezzel eljutott a csúcsra, most már a mászókon a világ szeme.

 

A fal mindenkié

Forrás: Google

Franciaországban már az óvodákba is építenek mászófalat, hogy megelőzzék a gerincproblémákat. A hiperaktív gyerekek kezelésére bevált módszer, továbbá már orvosi praxisokba is beépítették, mint gyógytorna elem. Bármely korban elkezdhető és erőnlétünktől függően akár egy életen át űzhető. Előnyeit és jótékony hatásait oldalakon keresztül sorolhatnánk. 

Egy biztos: a mászás felszabadító, közösségépítő és nem utolsó sorban testileg és lelkileg is jótékony hatású. Mindezek után csak annyit: falra fel!

Enikő

Népszerű cikkeink