A SUSU kerámiák Asbóth Szaffi és Bodnár Flóra munkái. Minden darab egyedi és kézzel készített. Saját kiállítóterük megnyitója kapcsán beszélgettem a fiatal tervezőkkel.
-
Mióta ismeritek egymást? Szaffi, te nyomottanyag-tervező szakon végeztél a MOME-n, Flóra, te művészettörténettel foglalkoztál korábban. Hogy merült fel a közös munka gondolata? És miért pont a kerámiát választottátok közös területnek?
Nagyon sok közös ismerősünk mondta már évek óta, hogy nekünk kéne együtt csinálni valamit. Mi mindig csak futólag találkoztunk, kb. 2 éve kezdtünk el együtt azon gondolkodni, hogy most már tényleg kellene valamit együtt is. Emlékszem, ültünk ott a szőnyegen és kiteregettük, hogy milyen cuccaink vannak, pl.: festett fakockák, risoprintek, rajzok, festmények és Flóra pár kerámia próbálkozása. Igazából akkor dőlt el, hogy a kerámia a legkézenfekvőbb, mert adott a műhely és a kemence, az anyagköltség is egészen kevés. Nagyon megtetszett nekünk az a gondolat is, hogy az egész folyamatot végigkísérjük, a kezdetektől az utolsó kis aranypötty megfestéséig. Nagyon izgalmas a formát és a rátett színeket, formákat összehangolni.
-
A SUSU mint név?
A susu az indonézül sűrített tejet jelent, ami náluk egy titkos recept. Mindenbe ezt teszik, aminek egy kicsit is van esélye az édes ízre. Japánul ugyanennek korom a jelentése.
-
Meséltek kicsit magáról a folyamatról? A minták például hogyan születnek – előre kitaláljátok, vagy a kerámián kísérletezitek ki?
A mintáinkat az évek során fejlesztettük ki, mindketten nagyon sokat rajzoltunk, festettünk, van mindkettőnknek egy kialakult stílusa, amelyek egyébként meglepően összepasszolnak. Ezeket a már fejünkben lévő ötleteket fejlesztjük tovább a kerámiákon. Szoktunk egyébként szkeccseket is készíteni, de sokszor az elkészült formák befolyásolják, hogy mi kerül végül az egyes tárgyakra. Folyamat közben is alakulnak az új ötletek, nekünk is mindig meglepetés, hogy hova jutunk el egy nap a közös munka után. Nagyon inspiráló tud lenni egy nyers forma!
Nem korongozunk, hanem építjük a tárgyakat, ezért sosem készül két teljesen egyforma darab. Szeretünk elrejteni itt-ott apró kis mintákat, úgyhogy már csak ez is különbséget tesz egy-egy tálka, pohár között. A kerámiák között mindenki megtalálhatja a kedvencét, amiből minden nap rituálészerűen fogyasztja el a kávéját, teáját. Nem készül két ugyanolyan példány, de van köztük egyfajta harmónia, illenek egymáshoz.
-
Vannak művészek, stílusok, amik kifejezetten hatottak rátok a SUSU kitalálásakor, ami a mai napig inspirál titeket? Van behatárolható stílusa a SUSU-nak?
A nagy közös pontunk az a Darmasisva ösztöndíj Indonéziában. Egymást követő években mentünk ki, mindkettőnknek nagyon nosztalgikus az az év, amit kinn töltöttünk. Az utazások általában eléggé inspirálnak mindkettőnket. Szeretjük a letisztult, japánosabb forma és színvilágot (kék, áttetszőség), de azért bőven csempészünk munkáinkba játékossagot is berber arcokkal, sivatagi tevékkel fűszerezve. Szerintem egyébként az arcok azok, amik eléggé felismerhetővé teszik a susukat.
-
Inkább használati, vagy inkább képzőművészeti tárgyként tekintetek a susukra? Van kedvencetek?
Ezek inkább használati tárgyak. Szeretnénk, ha minden darabnak lenne funkcionalitása. Vannak kedvenceink, de ezek azért változnak, pl. Flórának volt egy kis füles-arcos bögréje, amit sokáig nem adtunk el, aztán pár hete végül mégis elkelt. Meg van egy arcos müzlis tál is, ami viszont még megvan, pedig már páran szemet vetettek rá. Egészen hozzá is szoktunk, hogy elviszik a kedves kis arcainkat, bár néha nehéz megválni tőlük.
-
A Frankel Leó út 10-ben már saját bázisotok is van a KOMONKA-val. Ez elsősorban kiállítótérként és boltként fog funkcionálni? Esetleg eseményeket is terveztek szervezni?
Ez egy showroom-műhely lesz, ahol mi is dolgozunk, a webshopon keresztül lefoglalt tárgyakat is itt lehet majd felvenni. Ezen kívül workshopokat, szitanyomó foglalkozásokat is szervezünk. Szeretnénk másokat is bevonni az alkotásba, a kézi gyártásnak van egyfajta meditatív jellege. Szerintünk az ősi anyaggal való munka nem csak a művészek kiváltsága, bárki megtalálhatja benne a saját gyökereit, ráadásul így egy lépéssel közelebb tudjuk vinni az embereket a természethez. Bár mi tárgyak készítésével foglalkozunk, tudatosan törekszünk arra, hogy minél kevesebb futószalagon készült tárggyal vegyük körül magunkat. Már nem okoz örömöt, ha olyan dolgokat halmozunk fel otthonunkban, amire tulajdonképpen nincs szükségünk. Talán erről is szól a SUSU Keramika.