Ma már szinte elképzelhetetlen az, hogy valamelyik videójáték kapjon magyar szinkronos támogatást, de a 2008-as világválság előtt ez még nem tűnt reménytelennek. Bár az is igaz, hogy a SzinkronSarok 2020-ban indult kezdeményezésnek hála nem kell teljesen lemondanunk a magyar szinkronról. Ők ugyanis jelenleg a Detroit Become Human projekten dolgoznak, de már következő címről is lehet szavazni. Mostani cikkemben összeszedtem 5+1 olyan videójátékot, amik megkapták a gyári szinkronos támogatást.
1. Harry Potter és a Főnix Rendje – PC, PS2, XBOX 360
Kezdjük a valaha volt legnagyobb szinkronos dobással, amit anno az Electronic Arts adott nekünk még 2007-ben. A játékhoz egytől egyig a filmekből ismert szinkronszínészek adták a hangjukat. Így hallhattuk Gacsal Ádámot Harry Potterként, Szabó Lucát Hermione Grangerként vagy épp Berkes Bencét Ron Weasleyként. A játék élményen pedig az is nagyot dobott, hogy a Roxfortban kvázi szabadon garázdálkodhattunk Harry személyében. Sajnos ez egyszeri és megismételhetetlen pillanat volt, ugyanis se a korábbi játékoknál, se utána nem jött ki szinkronizált változat. Igaz, a soron követő rész még kapott magyar feliratos támogatást, de ezzel be is zárult ez a kör és ezen a varázspálcánk sem segíthetett.
2. FIFA játékok – PC, PS2, PS3, XBOX 360
Szintén az EA-hez tartozó FIFA sorozat kapott hosszú éveken át szinkronos támogatást. Egészen pontosan a 2006-ban megjelent FIFA 7-től kezdve a 2014-ben kiadott FIFA 15-ig volt magyar hang a játékokban. Ekkor hallhattuk Hajdú B. István és Faragó Richárd hangját is, rajtuk kívül pedig az akkoriban évről-évre megújuló grafikai fejlesztések is sokat dobtak a játékélményen.
De azért felmerül a kérdés: miért támogatta hosszú éveken át a magyarosításokat az Electronic Arts, ha utána nem folytatták a megkezdett munkálatokat? Az igazság az, hogy EA-nek 2003 és 2008 között volt magyarországi képviselte, – azaz saját irodája -, ami által lelokalizáltak több játékot, sőt még olcsóbban is tudták adni a címeket, mint más országokban. Aztán jött a 2008-as gazdasági világválság, ami átírta a vállalat stratégiáját. De a FIFA sorozat ennek ellenére is még hosszú éveken át élvezhette a magyarosítási támogatást.
3. The Witcher – PC
Az örök lengyel-magyar barátságot még videójátékokban is le lehet mérni, ugyanis a lengyel fejlesztő csapat, a CD Projekt Red által 2007-ben megjelent The Witcher megkapta a magyar szinkronos támogatást. Ez azért is volt örömteli, mert a játék rendkívül hosszúra sikeredett – alsó hangon is egy húsz óráról beszélünk-,így nem kellett állandóan a monitor alsóbb részén lévő szöveget lesnünk.
Ha valaki esetleg nem ismerné a The Witchert: A történet szerint egy középkori fantasy világba csöppenünk, ahol Ríviai Geralt Bőrébe bújhatunk, aki nem mellesleg az egyik utolsó witcherként éli mindennapi életét. Geralt vándor életet folytat, ahol különböző szörnyek legyőzésével keresi a kenyerét.
4. Hidden Agenda – PS4
Amikor 2017-ben megtanult magyarul a PS4 konzol, akkortájt került a piacra a Sony fejlesztése által kiadott Play Link próbálkozásuk is, ami annyit takart, hogy a kontroller helyett az okostelefonunk segítségével irányíthattuk, ráadásul egyszerre többen is. Akkor négy játék jelent meg, köztük három magyar hanggal is. A legemlékezetesebb a Hidden Agenda volt, amelyben egy krimi sztoriba keveredünk és egy sorozatgyilkost kell felkutatnunk. A játékot mindösszesen két óra leforgása alatt ki lehet vinni, de arra mindenképp jó, hogy össze lehessen hívni a családot vagy a haverokat.
5. A mesterlövész – PC
Ki ne ismerné a Rossz PC Játékok Sorozatot, amiben freddyD szedte darabjaira az egyes videojátékokat? Ennek első áldozta A mesterlövész volt, ami azóta egy kultusz játék lett hazánkban. Olyannyira, hogy viszonylag hosszú időn át volt a TOP 10-es eladási listákban, az ősgamerek emlékében pedig különleges helyet foglal el.
+1. Jumurdzsák gyűrűje – PC
Cikkem utolsó játéka, a Jumurdzsák gyűrűje kakukktojás, hiszen magyar mivoltja révén Egerben játszódott. A 2006-os videójáték egy Eger önkormányzata által meghirdetett pályázat győzteseként jött létre a város népszerűsítése céljából. A történet szerint Jonathan, egy New York-i újságíró magyar származású édesanyja halála után életében először hazautazik Egerbe. Céljául tűzi ki, hogy felkutatja egy bizonyos Ábray Pál nevű professzor leszármazottait, aki levelezett a dédapjával. Az interaktív kalandjátékban megismerkedhetünk a várossal és a kapcsolódó Egri csillagokkal is. Jogosan merülhet fel benned is a kérdés, hogy mit keres ebben a cikkben egy 100 %-ban magyar játék? Akár hiszed akár nem 2019-ben a Jumurdzsák gyűrűje felkerült a Steamre angol felirattal és legális úton csak itt lehet beszerezni azóta is. Egyes vélemények szerint kaptunk egy játszhatatlan valamit, de talán egy kis angol nyelvtudással végigvihetjük a játékot. Szép magyaros befejezés, nemde?
Az összes cikkemet ide kattintva érheted el.
Borítókép forrása: Itt