2024. december. 11., szerda

Top 5 Ezen a héten

Kapcsolódó cikkek

Ruben Amorim: A megmentő, akire a Manchester United vár, vagy egy újabb csalódás?

A Manchester United a közelmúltban ismét új fejezetet kezdett történetében: Ruben Amorimot, a portugál szakembert nevezték ki a csapat vezetőedzőjének. A döntés sokak számára ígéretesnek tűnhet, de kérdéses, hogy Amorim képes lesz-e betölteni azt az űrt, amely Sir Alex Ferguson 2013-as távozása óta tátong a klub háza táján.

Kezdés egy botladozással

Amorim bemutatkozó mérkőzésén a United csupán 1–1-es döntetlent ért el a kieső helyen álló Ipswich Town ellen, ami nem éppen álomrajt. Bár a portugál szakember fiatal és ambiciózus, az első eredmény rámutatott arra, hogy hatalmas munka vár rá, ha vissza akarja vezetni a klubot a csúcsra.

Kemény feladat vár a portugál szakemberre. (forrás: www.eurosport.com)

Manchester United: áldás vagy átok?

Nem vitás, a Manchester United még mindig vonzó célállomás edzők és játékosok számára egyaránt, hiszen a klub neve világszerte ismert és elismert. Azonban az elmúlt több mint 11 év tanulsága, hogy mindenki, aki leül a United kispadjára, óriási kockázatot vállal. A legendás Sir Alex Ferguson távozása óta a rekordbajnok egykori hírnevéhez méltatlan teljesítményt nyújt.

Ferguson 26 év alatt 38 trófeát nyert a klubbal, köztük 13 Premier League-címet, 2 Bajnokok Ligáját és számtalan más kupát. Az általa hagyott örökség páratlan, a léc pedig elképesztően magas. Ám a hosszú évek alatt a klub nem találta meg az igazi utódját, és lendületet azóta sem sikerült venniük, pedig minden feltétel adott lenne a sikerhez.

Sir Alex Ferguson egyelőre pótolhatatlan. (forrás: www.mirror.co.uk)

A költekezés csapdája

A számok magukért beszélnek: a United az elmúlt 11 évben 1,275 milliárd fontot költött el játékosokra és edzőkre. Ez azt mutatja, hogy a probléma nem a pénz hiányával, hanem a rossz költekezési döntésekkel van összefüggésben. A vezetőség és az edzők az utóbbi években inkább a sztárigazolásokra fektették a hangsúlyt, mintsem a klub filozófiájára.

A Ferguson utáni korszakban hat vezetőedző próbálkozott (az időszakos edzőket nem számítva), ám egyikük sem tudta igazán visszaállítani a csapatot a csúcsra.

Harry Maguire és Ralf Rangnick (forrás: www.skysports.com)

Amorim: az új Messiás?

Most sok szurkoló és szakértő látja a megmentőt Ruben Amorimban. A portugál szakember a Sporting élén bizonyított: a csapat a portugál bajnokságban megállíthatatlan és a Bajnokok Ligájában is remekel, jelenleg a tabella második helyén állnak. Nem vitás, Amorim rendkívüli munkát végzett, és fiatal kora ellenére komoly sikereket ért el.

Ugyanakkor a párhuzam Erik ten Haggal is megkerülhetetlen. A holland edző az Ajaxból érkezett hasonló eredményekkel és hírnévvel, és sokan azt hitték, ő lesz az, aki visszavezeti a Unitedet a csúcsra. Ám az idő bebizonyította, hogy a feladat nagyobb falat, mint amit sokan gondoltak.

Az elmúlt időszakban sokszor láthattuk Erik ten Hag aggódó tekintetét. (forrás: www.nemzetisport.hu)

Türelem és filozófia: a kulcs a sikerhez?

Amorim kinevezése újabb esélyt jelent arra, hogy a Manchester United végre megtalálja a megfelelő utat. Azonban a sikerhez nem elég a taktikai tudás vagy az átigazolási piac mesterének lenni – a klub filozófiáját is újra kell építeni.

A szurkolók most reménykednek, hogy Amorim nemcsak ígéretes kezdetet jelent, hanem hosszú távon is meg tudja reformálni a Unitedet. Az út rögös lesz, de ha a portugál szakember képes megtörni a múlt évtized rossz döntéseinek átkát, akkor talán végre méltóak lehetnek a Manchester United nevéhez.

Sir Alex Ferguson a Bajnokok Ligája trófeával. (forrás: www.eurosport.com)

Népszerű cikkeink