„Kicsi gyere velem rózsát szedni”, „Úgy szeretném meghálálni”, „Hosszú forró nyár”, „Hipp-hopp jön Vuk” – Te hallottad már ezeket valahol? Biztosan! Ezek a zenék minden idők leghallgatottabb magyar dalszerzőjéhez, Szenes Ivánhoz fűződnek. Lehet, hogy a neve elsőre nem ugrik be, de biztos lehetsz benne, hogy a dalait már te is dúdoltad.
Az örökség alkotója
Magyarország rengeteg tehetséget adott a világnak – zeneszerzők, dalszövegírók, – akik generációk zenei ízlését és kulturális identitását formálták. Szenes Iván azonban közülük is kiemelkedik. Több mint kettőezer dal, kétszáz zenés színdarab, és számtalan film, illetve tévéműsor fűződik a nevéhez. Ő nyerte el az első magyar aranylemezt is, mellyel egy jelentős mérföldkövet ért el a hazai zenei világban.
Emlékkoncert a legendás szerző tiszteletére
Szenes Iván életének 87. évében hunyt el. Idén rendezték meg a tizennegyedik Szenes Iván emlékkoncertet, amelyet a legendás dalszövegíró századik születésnapja alkalmából szerveztek. Az eseményt minden évben lánya, Szenes Andrea gondozza, aki így őrzi édesapja örökségét, hogy az soha ne merülhessen feledésbe.
Mi a koncert helyszínének különlegessége?
Az, hogy az emlékkoncert ott zajlik, ahol ezek a slágerek születtek! Ott, azon a helyen alkotott és élt élete végéig Szenes Iván. Ezért is nevezték át a józsefvárosi Rezső teret Szenes Iván térre.
Egy pillantás a még meg nem nyitott emlékmúzeumra
A rendezvény előtt volt alkalmam egy pillantást vetni a még meg nem nyitott Szenes Iván Emlékmúzeumra. Bár csak kívülről, egy üvegablakon keresztül nézelődhettem, egy felirat mégis azonnal megragadott:
Ez az idézet jól mutatja, milyen elképesztő mennyiségű és hatású munkát hagyott maga után Szenes Iván.
Legendák és fiatal tehetségek egy színpadon
A kis kitérő után lássuk, hogyan sikerült az esemény! A tizennegyedik koncert is óriási siker lett – tele volt a tér emberekkel, akik mind azért jöttek, hogy megemlékezzenek róla. A fellépők? Nos, sokan közülük Szenes Ivánnal dolgoztak együtt, így tényleg életre keltették azokat a dalokat, amiket az ő keze formált. Az előadók között pedig nemcsak a régi nagy nevek szerepeltek, hanem a mai fiatal tehetségek is, akik modern köntösben hozták vissza a magyar könnyűzene aranykorát.
Színpadra léptek többek között: Bodrogi Gyula, Korda György, az Apostol együttes, Zalatnay Sarolta, Péter Srámek, Opitz Barbi, Nyári Károly, Nyári Edit, Tabáni István, Csonka András, Kocsis Tibor, Nagy Bogi és Bodrogi Enikő.
Szenes Iván ma is „menő”
Szenes Iván dalai nemcsak egyszerű slágerek, és nemcsak nagyszüleink illetve szüleink számára jelentenek bölcsességeket, hanem hogyha meghallgatod őket, olyan egyetemes érzésekről szólnak, amiket mindannyian átéltünk, vagy át fogunk élni. Szerelem, boldogság, szakítás, nosztalgia – ezek az érzelmek sosem mennek ki a divatból. Ha figyelsz a szövegekre, megtanítanak, hogyan éljük meg a boldog és a nehéz pillanatokat, hogyan találjunk örömöt még a legnagyobb kihívások közepette is. Minden dal egy kis bölcsességet ad, amit magunkkal vihetünk a hétköznapokba.
A dalok frissességét bizonyítja, hogy mai előadók is szívesen dolgozzák fel Szenes Iván slágereit. Dr. BRS és Zalatnay Sarolta közös feldolgozása például hatalmas népszerűségnek örvend, több milliós megtekintést ért el a YouTube-on, új köntösbe öltöztetve egy klasszikus dalt.
Hallgasd, éld át és add tovább!
Ha eddig még nem hallgattad Szenes Iván dalait, itt az idő, hogy esélyt adj nekik. És ne feledd: ez az örökség mindenkit gazdagít, érdemes továbbadnod a jövő nemzedékének is.
Fotók: Saját képek