Budapest belvárosának utcáit járva egyre többször találkozhatunk az időalapon, internetkapcsolat segítségével bérelhető elektromos rollerekkel, a „lájmokkal”, ahogy a fővárosi szleng nevezi őket. A lendületes, környezettudatos közlekedési alternatíva és a budapesti tömeg együttélése azonban nem mindig felhőtlen.
A már bevett autó- és biciklimegosztó (pl. MOL Bubi) lehetőségekhez hasonlóan működő Lime tavasztól van jelen Budapest utcáin. Az elektromos rollerek kölcsönzéséhez mindössze egy mobiltelefonos alkalmazásra, érvényes telefonszámra és e-mail címre és megfelelő bankkártyára van szükség, és már suhanhatunk is, a közösségi közlekedés és a környezetbarátabb alternatíva jelszavai alatt. A használat befejeztével a rollert a megadott zónán belül szinte bárhol letehetjük – és ez utóbbit a hazánkba látogató, a nagyvárosi rollerezés lehetőségét szinte animális módon élvező külföldiek ki is használják: különösen kellemes élmény az Astoria aluljárójából feljőve ezeket az út közepén hagyott unortodox és ormótlan közlekedési eszközöket kerülgetni, miközben amúgy is két-három autó akarja elgázolni a bölcsészkarra igyekvőket a Kelet-Nyugat Üzletközpont mélygarázsából ki- vagy behajtván. A lime-kultúra tökéletes reprezentánsa egyébként, hogy nemrégiben még a Dunából, a Szabadság híd egyik pillérétől is halásztak ki – minden bizonnyal eposzi körülmények között odakerült – rollert az erre kárhoztatott dolgozók. A budapesti néplelket és a lájmokhoz való hozzáállást pedig semmi sem szemlélteti jobban a @limetemeto instagram oldalnál, mely valamiféle csoportos lelki kielégülés helyszínéül szolgál mindazoknak, akik nem igazán kedvelik a belvárost elárasztó zöld-fekete eszközöket, és szeretnének megmártózni a megrongált rollereknek állított virtuális temető cinizmusában.
Van ugyanis valami társadalmilag feldolgozhatatlan ezekben a rollerekben. Az eszköz nem a használóé, tehát óhatatlanul bekövetkezik, hogy a kölcsönző nem vigyáz rá annyira, mintha a sajátja lenne, fiatalos, korszerű tömegközlekedési alternatívaként viszont kimondottan vonzó lehet: így persze sokan igénybe veszik a KRESZ alkonyzónájába tartozó eszközöket, és vigyorogva, egészen más szellemi síkon lebegve gázolják el majdnem az ember lányát a Deák téren, méghozzá a járdán. Pedig az Lime-jelenség alapjául szolgáló ötlet egyébként korszerű, kellemesen 21. századi, csak a megvalósítással van gond, főleg a rollerekre vonatkozó közlekedési szabályok homályossága és a használóknak biztosított túl nagy szabadság kapcsán. Amíg azonban a Lime-tábor részéről megtörténik a szabályok, irányelvek megváltoztatása az „élni és élni hagyni” jegyében, addig a belvárosi tömeg véraláfutásait szemlélve maximum limonádéval vigasztalódhat, ha már úgyis lime-ot adott az élet.
Dorina